Vůně spojené s knihou

11. března 2012 v 14:31 |  S knihou v ruce
Také máte spojené čtení určité knihy s nějakou vzpomínkou? Vůní nebo pocitem? Já mám doma takové dvě knihy, které když vezmu do ruky, naskočí mi vůně.


První z nich je kniha "Bílý oleandr" od Janet Fitchové. Mám ji ještě ze svých studií, kdy jsem ji koupila v jednom slovenském antikvariátu. Tím pádem je celá ve slovenštině. Ne že by to příběhu ubralo na zajímavosti. Jde o příběh mladičké Astrid, která je ve věku dvanácti let vržena do světu dospěláků, ač je teprve na hranici dětství. Její matka je odsouzena za vraždu a Astrid putuje z jedné pěstounské rodiny do druhé, protože nemá žádné příbuzné. Je to drsná kniha, často mi při čtení tekly slzy a litovala jsem Astrid. V žádném případě bych s ní neměnila. V takových chvílích si uvědomíte, jak se máte dobře, i když někdy fňukáte. Četla jsem ji několikrát, viděla jsem i film. Tuto knihu mám spojenou s vůní čaje Zen Chaie od Teekanne, který jsem pila pokaždé, když jsem ji otevřela nebo sledovala film.Druhou knihou je "Lexikon lektvarů paní Daneové" od Katherine Howeové. Tu mám spojenou s létem, parnými dny a šumavskou bramborovou polévkou. O této knize jsem se zde už jednou zmiňovala. Moc ráda se k ní vracím a začítám se do jejich stránek. Connie mi učarovala na první pohled. Držela jsem jí pěsti a zažívala s ní její dobrodružství, když ve starém babiččině domě nalezne klíč, který má v sobě vzkaz napsaný na papírku. Dozvěděla jsem se mnoho o procesech s čarodějnicemi, které se v minulosti děly, ale více se mi líbil příběh z Conniiny přítomnosti. A ten starý dům... Jak ráda bych se v něm procházela ve skutečnosti a ještě raději v jeho zahradě. Autorka je mistrně v popisu. Všechno jsem to viděla před očima. 


Komentáře

1 Šavrda Šavrda | Web | 11. března 2012 v 17:53 | Reagovat

Ano, také mám pár takových knih, ke kterým když vzhlédnu, nebo si je vezmu do ruky, tak se mi vybaví minulost, nebo určitá událost. A ač miluji všechny své knihy, nejraději mám ty, které si kdysi koupila maminka a já je nyní pořád dokola čtu. A pak miluji knihu, kterou mi před dost lety koupil bráška, jmenuje se Moje krásná sestra a je to dívce, která je baculatá, její sestra je nádherná, hubená a má přítele a spoustu přátel. Tady tato boubelka má kamaráda jen svého psa a jednoho dne začne hubnout. Skončí to prvně bulimií a nakonec mentální anorexií, kde skončí až v nemocnici. Tak tuto knihu mám přečtenou už snad tisíckrát! A i když je to kniha pro náctileté, je napsaná tak nádherně, že mě baví jí číst i teď. :-)

2 helena-b helena-b | Web | 11. března 2012 v 19:17 | Reagovat

Mio, hned si píšu obě knížky a poohlédnu se po nich v knihovně. Věřím,že se mi budou také líbit.
A o těch vůních a pocitech, to se mi také stává, že se mi vybaví určitá událost, která je s tou jistou vůní spojena. To je na dlouhé povídání.
Přeji krásný nový týden. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama